Çizgi Ä°zleyen Robot: Mecnun on the Roads…

Arduino ile çizgi izleyen robot projesi…

Robotun yapımı hakkında bilgi isteyen olursa bizimle iletişime geçebilir!!!

Merhabalar,
Bu seferki yazımızda Kontrol ve Otomasyon MühendisliÄŸi Bölümü öğrencileri olarak yaÅŸadığımız ilk deneyimimizden bahsedeceÄŸim. Ä°lk senemizdeki bu deneyimle yeni bilgiler öğrendik ve güzel anlar yaÅŸadık. Bu deneyim ODTÃœ Robot Günleri’ne ‘Mecnun’ isimli robotumuzla katılmamızdı. Öncelikle Mecnun’un hazırlanış sürecinden bahsetmek istiyorum.Bu projeye baÅŸlamadan önce nasıl bir ÅŸeyler ortaya koyabiliriz diye düşündük.

çizgi izleyen robot

PIC kullanmak yerine Arduino kullanılmasına karar verdik. Arduino kullanmamızdaki etken, içimizde Arduino kullanımından, programlanmasından anlayan arkadaşımızın olmasıydı. PIC deÄŸilde Arduino’yu neden seçtiÄŸimizi düşünebilirsiniz. En önemli sebebi kolay kullanımının olmasıdır. Kolay kullanımını oluÅŸturan en büyük etken geliÅŸtirme ortamı. GeliÅŸtirme ortamı Processing Programlama dili/ortamına dayanıyor. Arka planda Atmega mikrodenetleyicileri için kullanılan GNU GCC derleyicisi ve derlenen programların mikrodenetleyiciye yüklenmesinde kullanılan AVR-Dude yazılımı bulunuyor. GeliÅŸtirme ortamı kodları derleyip kolayca mikrodenetleyiciye yüklemenizi saÄŸlıyor. Arduino kütüphaneleri birçok iÅŸlemi donanım seviyesine inmeden yani mikrodenetleyicinin kaydedicileri üzerinde iÅŸlemler yapmaya gerek olmadan yapmanızı saÄŸlıyor. Neyse robotumuzu hazırladık ve okulumuzda yaptığımız pistte sorunsuz bir ÅŸekilde tekrar tekrar pisti tamamlıyor hiç bir aksaklık olmadan çizgiyi izliyordu. Artık ODTÃœ’ye hazırdık. Ve Ä°stanbul’dan Ankara’ya doÄŸru yıola çıktık. ODTÃœ’ye ulaÅŸtığımızda ortamında etkisiyle büyük bir heyecana kapıldık.

çizgi izleyen robot

Yarışmanın ilk gününde Mecnun’un üzerinde ufak oynamalar yaptık ve pistimizde denemeler gerçekleÅŸtirdik. Gayet baÅŸarılı bir deneme süreci geçirmiÅŸtik. Yarışmanın ikinci gününde Ä°lk yarışacak robot Mecnun’du.

arduino ile çizgi izleyen robot,çizgi izleyen robot arduino

çizgi izleyen robot

Sabahın ilk ışıklarında Mecnun’u hazırladık ve yarışılacak pistin yanına gittik.Büyük bir heyecan içerisinde Mecnun’un çağırılmasını bekledik ve o muhteÅŸem an geldi çattı. Mecnun’u piste koyduk ve hakemin talimatlarını dinledik.

Yarışma baÅŸladı ve herkes umutlu bir ÅŸekilde Mecnun’un ilerlemesini bekliyordu ama talihsizlikler üst üste geldi. Mecnun bir ileri gidiyor bir de geri geliyordu. PaniÄŸe kapıldık. Hakem kuralları hatırlattı:

-20 saniyede kapıya gelemezseniz diskalifiye olursunuz.

Ardından Mecnun’a reset attık. Yoluna devam etmesini bekledik. YavaÅŸ yavaÅŸta olsa ilk virajı yalpalayarak geçti. Ardından ikinci virajı geçti. Fakat 20 saniyede kapıya kadar gidemedi. O anda ki üzüntü ve ÅŸaÅŸkınlık asla unutulamaz. Neden böyle olduÄŸunu sorgulamaya baÅŸladık. Sensörler yolda kafayı yemiÅŸ gibiydi. Pistin üstüne gelen ışığın parlaklığının fazla olduÄŸunu gördük. Büyük ihtimalle o ışığın etkisinden dolayı Mecnun’un pistte ilerleyemediÄŸini düşündük.
Sonuç olarak Mecnun’un iki virajı geçmesi bile bizim için büyük bir baÅŸarıydı ve bir sonraki yarışmalarda bizim için bir umut ışığı olmuÅŸtu. Bizim çalışma azmimizi artıran bir proje olmuÅŸtu.
Bir dahaki deneyimlerimizde görüşmek üzere…

çizgi izleyen robot

arduino ile çizgi izleyen robot,çizgi izleyen robot arduino

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked